TJP37FOO
Manufacturers 37mm 12v 24v High Rpm High Power 30 Watt 2nm 1nm 15w Torque Brushed Dc Tubular Gear Motor with Ce Rohs
Introduction
DC Gear Motor直流减速电机 2 Nm 25 Watts
3879ZY Micro brushed dc motor with spur gearbox For combination with
Encoder & Brake
可搭配编码器及刹车
TJP37FOO Series
Dimensional drawing 外形尺寸图(mm)
tjp37foo-0
Picture of motor 电机实物图
tjp37foo-1
Motor characteristics 电机特性
Housing material 安装面材质 Zinc alloy 锌合金
Gear chain material 齿轮材质 Powder metallurgy & Steel 粉末冶金及钢齿
Back lash 齿轮背隙 ≤2°
Bearings on output shaft 输出轴轴承 Oil bearing 含油轴承
Recommended max input speed 建议最大输入转速 ≤10000RPM
Radial force 径向力 ≤1kgf
Axial force 轴向力 ≤0.7kgf
Maximum pressure force on shaft 主轴最大承受压入力 ≤10kgf
Radial clearance 径向间隙 ≤0.1mm
Axial clearance 轴向间隙 ≤0.3mm
Operating temperature range 使用温度范围 -20-120
Commutator 换向结构 Brushed
Direction of rotation 旋转方向 CW / CCW
Noise 噪音 ≤60dB
DC Motor Technical Data 直流电机参数
Values at 25-30 室温下测量数值
Model
型号
Rated VoltageV
额定电压
No-Load
空载参数
Rated
额定参数
Stall
堵转参数
提示:左边的数据表参数有限,请联系客服获取更多参数信息。
Speed
转速
Current
电流
Speed
转速
Current
电流
Torque
力矩
Output
输出功
Eff
效率
Torque
力矩
rpm mA rpm A mN.m W % mN.m A
3879ZY 12 5000 400 4000 1.23 24.50 10.26 69.81 73.50 7.50
3879ZY 24 4000 130 3200 0.53 26.80 8.98 70.82 80.40 4.00
Motor With Gearbox Technical Data 减速电机参数
Gearbox data 减速箱参数
Gear ratio
减速比 n : 1
Number of gear stages
减速级数
Gearbox Length
齿轮箱长度(mm)
Efficiency
效率(%)
3879ZY-12V-5000R
No-load speed
空载转速(RPM)
Rated speed
额定转速(RPM)
Rated torque
额定扭矩(N.M)
Rated torque
额定扭矩(KG.CM)
额定扭矩(LB.IN)
3879ZY-24V-4000R
No-load speed
Rated speed
额定扭矩(N.M)
额定扭矩(KG.CM)
额定扭矩(LB.IN)
Gear motor curve case 减速电机曲线示例
Gear chain 级数: 6 10.0 Watts Constant voltage 恒压加载: 24 Volts
Gear ratio 减速比: 187 5.0 Amp. Direction 方向: CW/CCW
tjp37foo-2 At no-load 空载参数
Speed 转速: 21.4 RPM
Current电流: 0.13 AMPS
Max instantaneous parameters 最大瞬时参数
Torque 扭矩 : 9117.50 mN-m
Current 电流: 1.89 AMPS
At maximum efficiency 最高效率点参数
Efficiency 效率 : 28.9 %
Torque 扭矩 : 1934.3 mN-m
Speed 转速 : 16.9 RPM
Current 电流: 0.50 AMPS
Output 输出功率: 3.43 Watts
At maximum power output 最大功率输出参数
Output 输出功率 : 5.210 Watts
Speed 转速 : 10.7 RPM
Current 电流 : 1.01 AMPS
Production Combination 其他配件
Accessories 名称 Voltage 电压 Resolution 分辨率 Channels 通道数 Remark
Magnetic Encoder 磁性编码器 5V-24V 13ppr A&B
φ37-Brake 刹车 12V-24V / /
Optical encoder 光电编码器 5V-24V 100ppr, 200ppr, 256ppr, 360ppr, 400ppr, 512ppr, 1000ppr A&B